Dobré počasie

ZIMA sa VRACIA. Prinesie sneženie, mrazy, záveje aj silný severák

Prichádza k nám výrazná zmena počasia, ktorá prinesie v utorok a v stredu sneženie a silný vietor. Od štvrtka čakajte tuhé mrazy.

ZIMA sa VRACIA. Prinesie sneženie, mrazy, záveje aj silný severák

BRATISLAVA 17. apríla - Do strednej Európy mieri sneženie a mrazy. Zimné počasie by malo začať v utorok a skončiť by malo v piatok. Naše územie zasype aj sneh. Problémy budú najmä vo vyšších polohách severozápadného, severného Slovenska a v oblasti Spiša. Sneženie sa môže vyskytnúť aj v nižších polohách, ale ak to zovšeobecníme, tak v polohách nad 500 m n.m. sa môžu ,,tešiť,, na poriadnu zimu aj s niekoľkými desiatkami centimetrov snehu. V nižších polohách sa snehové vločky môžu objaviť, ale nebudú mať dlhú trvácnosť. 

V nižších polohách narobia problémy a starosti skôr mrazy, ktoré sa už vyskytli uplynulé noci a vyskytnú sa aj nasledujúce noci, pričom sa ešte viac zvýraznia. Teploty môžu klesať až k -10°C. 

Počasie na našom území bude pod vplyvom niekoľkých oblastí nízkeho tlaku, a tak odhadovať lokality, kde koľko napadne, kde bude a nebude snežiť a kde budú zrážky najvýdatnejšie je pomerne ťažké odhadnúť. V nasledujúcej predpovedi Vám tak čo najbližšie popíšeme, čo sa chystá.

UTOROK 18.4.2017

Počasie sa začne kaziť už v pondelok večer. Z oblasti Šumavy sa nad naše územie nasunie stred tlakovej níže. Tá sa bude priamo nad našim území vypĺňať. 

Foto: imeteo.sk

Táto tlaková níž k nám prinesie mohutné zrážkové pole, ktoré prinesie veľmi intenzívne zrážky. Spočiatku pôjde o výdatný dážď. 

Počas noci na utorok a celého utorka bude na našom území výdatne pršať. Najintenzívnejšie zrážky sa očakávajú v severozápadnom sektore tlakovej níže a teda výdatné zrážkové úhrny zasiahnu predovšetkým severozápadné okresy Slovenska. V oblasti Javorníkov a Beskýd by mohlo počas utorka spadnúť 25 až 35 mm zrážok. Intenzívne zrážky sa očakávajú aj na strednom Slovensku.

Foto: imeteo.sk

Hranica sneženia by sa okolo utorkovej polnoci mala pohybovať okolo výšky 800 m n.m. Počas noci však začne prenikať studený vzduch, ktorý začne hranicu sneženia znižovať.  V utorok ráno už hranica sneženia na našom území poklesne na 600 m n.m. a v oblasti Záhoria, Považia, Oravy, Kysúc, Turca a Liptova bude snežiť už od 400 m n.m.

S vytvorením snehovej pokrývky rátajte len od výšky 500 m n.m. Napadnúť môže do 10 cm snehu. 

Počas utorka sa príliš neohrejeme. Maximálne teploty sa na našom území budú pohybovať v rozmedzí +6 až +12°C. V severnej časti Slovenska však pri výdatných zrážkach bude len od +2 do +6°C.

STREDA 19.4.2017

V priebehu stredy sa počasie na našom území opäť zhorší. Počasie totiž v chladnom vzduchu začne ovplyvňovať ďalšia tlaková níž. Tá sa už počas utorka prehĺbi nad Jadranom a v priebehu utorka sa dostane nad Balkán. Počas stredy by sa jej stred mal nachádzať už nad Maďarskom a nad ním sa začne aj vypĺňať.

Foto: imeteo.sk

Na naše územie prinesie táto tlaková níž ďalšie výdatnejšie zrážky. Numerické modely sa však nezhodujú v celkových akumuláciach. Zhodujú sa na oblastiach. Najviac zrážok by malo spadnúť na východe a na juhu Slovenska a to aj okolo 20 až 30 litrov na meter štvorcový. Numerický model GFS však očakáva až nad 40 mm

Foto: imeteo.sk

Hranica sneženia by v noci na stredu mala ležať na juhu a východe na úrovni 700 až 800 m n.m. V oblasti severozápadného a severného Slovenska sa však očakáva najchladnejší vzduch a hranica sneženia by sa mala pohybovať okolo výšky 300 m n.m. Sneženie sa tak môže vyskytovať už aj v nižších polohách Považia, Oravy, Kysúc, Liptova, či Spiša.

Veľa snehu by však na severozápade napadnúť nemalo. V nižších polohách pôjde len o poprašok. Niekoľko centimetrov môže napadnúť v krajných severných okresoch Slovenska. Najvýdatnejšie by počas stredy malo snežiť v oblasti Tatier, Spiša, Gemera, či Horehronia. V polohách nad 700-800 m n.m. môže napadnúť až 30 cm nového snehu.

Streda by však mala byť veľmi chladná. Ranné teploty by sa na severe mali pohybovať pod nulou. Maximálne teploty sa očakávajú len od +2 do +8°C. Teplejšie by mohlo byť vo Východoslovenskej nížine. Teploty však na pocit budú výrazne nižšie. Rozfúka sa totiž silný severák, ktorý bude v nárazoch dosahovať aj v nižších polohách rýchlosť okolo 20 m/s. Na horách by nárazový vietor mal prekračovať rýchlosť 30 m/s a tu treba zdôrazniť ďalší výrazný faktor. Vo vyšších polohách totiž bude výdatne snežiť. Sneženie v kombinácii so silným vetrom bude na horských priechodoch vytvárať aj snehové záveje. V nižších polohách môžu pozornosť vodičov znižovať snehové jazyky.

OD ŠTVRTKA 20.4.2017

Vo štvrtok by sa počasie v našej oblasti malo upokojovať. Tlakové níže sa totiž vyplnia a od západu sa nad naše územie nasunie oblasť vysokého tlaku vzduchu. Zrážky tak budú slabnúť a oblačnosť sa bude zmenšovať. Sneženie a vietor však vystriedajú ďalšie nástrahy zimného počasia a to poľadovica a mrazy.

Počas dňa sa totiž vo štvrtok a v piatok bude sneh topiť. Nočné teploty však budú klesať pod bod mrazu, a tak na celom našom území sa na mokrých vozovkách môže tvoriť poľadovica. 

Vo štvrtok ráno by sa teploty na našom území mali pohybovať od +2 do -2°C. V severnej polovici Slovenska však bude od -1 do -6°C.

Najchladnejšia by mala byť noc na piatok. Mrazy sa očakávajú na celom našom území. Teploty poklesnú na 0 až -6°C. V dolinách a v kotlinách však bude od -6 až do -11°C.

Pred nami sú tak nástrahy zimného počasia. Teploty budú podpriemerné a vráti sa sneženie aj mrazy. Vývoj situácie a očakávané nástrahy počasia vo Vašom okrese sledujte priebežne na dobrepocasie.sk.