Dobré počasie

SHMÚ: Mesiac apríl má byť teplotne normálny, miestami nadnormálny

Zrážkovo budú všetky týždne normálne, ojedinele podnormálne-

SHMÚ: Mesiac apríl má byť teplotne normálny, miestami nadnormálny

Ilustračné foto Foto: TASR/Pavel Neubauer

Bratislava 31. marca (TASR) - Meteorológovia očakávajú, že mesiac apríl bude teplotne normálny, miestami nadnormálny. Čo sa týka zrážok, má byť normálny, miestami podnormálny. Vyplýva to z výhľadu počasia, ktoré na svojej webovej stránke zverejnil Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ).

"Prvý týždeň bude teplotne nadnormálny o 1 až 3 stupne, ďalšie týždne väčšinou teplotne normálne, ojedinele nadnormálne. Zrážkovo budú všetky týždne normálne, ojedinele podnormálne," informuje SHMÚ. Ako pripomínajú meteorológovia, v nížinách býva priemer denných miním teploty vzduchu počas apríla od +6 do +4 stupňov, v hornatých oblastiach od +3 do 0 stupňov Celzia. "Priemer denných maxím teploty vzduchu v nížinách je od +14 do +18 stupňov, v horských oblastiach, najmä na severe Slovenska, od 10 do 14 stupňov Celzia," dodávajú.

SHMÚ uvádza, že výhľad počasia je interpretáciou predpovedných materiálov Európskeho centra pre strednodobú predpoveď (ECMWF) na ďalší mesiac. Pre odhad vývoja počasia na obdobie viac než desať dní vopred ECMWF využíva previazanie atmosférického predpovedného modelu s oceánskym, keďže na dlhší čas vopred zohrávajú významnú úlohu nielen počiatočné podmienky v atmosfére (aktuálny stav počasia, z ktorého výpočet začína ), ale aj zmeny v oceánskej cirkulácii. Táto forma výhľadu počasia má výlučne experimentálny charakter.