Dobré počasie

Vytiahnite dáždniky, po horúčavách na Slovensko mieria silné búrky: Pozrite sa, kedy to vypukne

Pozrite sa, kedy sa na našom území výrazne zmení počasie.

Vytiahnite dáždniky, po horúčavách na Slovensko mieria silné búrky: Pozrite sa, kedy to vypukne

BRATISLAVA 28. júla – Napriek tomu, že na území Slovenska dnes panuje horúce počasie a teploty poobede môžu dosahovať až 35°C, pripraviť sa treba aj na výraznú zmenu, ktorá prinesie silné búrky.

Informuje o tom portál iMeteo.sk„Utorok síce na našom území začína so slnečným a teplým ránom, ale v priebehu dňa bude veľmi horúco a vo večerných hodinách nás zasiahnu silnejšie búrky,“ vysvetľuje.

Výstrahy pre niekoľko okresov

Cez celú strednú Európu sa dnes preženie studený front a pred ním bude do našej oblasti vrcholiť prílev teplého vzduchu. „Vďaka tomu dnes budú teploty, predovšetkým na západnom Slovensku, stúpať poriadne vysoko. Dnešné maximálne teploty sa vyšplhajú na +27 až +32 °C, ale na západnom Slovensku budú teploty atakovať až hranicu +35 °C,” uvádza iMeteo.sk.

Výstrahy pred horúčavami.
Výstrahy pred horúčavami. Foto: shmu.sk

Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) vydal výstrahu prvého a druhého stupňa pred vysokými teplotami pre celý Bratislavský kraj a okresy Trnava, Dunajská Streda, Galanta, Senica a Skalica v Trnavskom kraji. Tiež platí aj pre okresy Šaľa a Komárno v Nitrianskom kraji. Výstrahy platia v utorok od 13.00 do 18.00 h.

Zmena počasia vo večerných hodinách

Počasie sa výrazne zmení vo večerných hodinách, keď bude od severozápadu na našom území ovplyvňovať výrazný studený front a s ním prídu na naše územie intenzívne búrky.

Výstrahy pred búrkami.
Výstrahy pred búrkami. Foto: shmu.sk

Prvé búrky môžu očakávať obyvatelia na krajnom západe a severozápade už krátko po 20. hodine: „Očakáva sa, že na čele studeného frontu sa sformuje búrková línia, ktorá do polnoci postúpi západným Slovenskom a Považím, Ponitrím a Kysucami. Následne budú búrky v nočných hodinách postupovať smerom na východ.“

SHMÚ varuje pred búrkami v celom Bratislavskom, Trnavskom a Trenčianskom kraji, ale aj vo viacerých okresoch Nitrianskeho a Žilinského kraja a v okrese Žarnovica v Banskobystrickom kraji. Na Záhorí, na Považí a v západnej časti Podunajskej nížiny je taktiež veľmi vysoké riziko nárazového vetra.