Dobré počasie

Pani Zima sa ohlásila, v alpských oblastiach napadlo 40-80 cm snehu

V krajine však nezaznamenali iba snehové zrážky, v niektorých oblastiach pršalo tak intenzívne, že kvantita dosahovala 80 litrov na štvorcový meter.

Pani Zima sa ohlásila, v alpských oblastiach napadlo 40-80 cm snehu
Okolie farmárskeho domu s rozkvitnutými kvetmi v oknách je pokryté snehom v Hochfilzene v rakúskej spolkovej krajine Tirolsko, 11. októbra 2013. Nečakaná nádielka snehu napadala v niektorých častiach Švajčiarska, Nemecka a Rakúska. Foto: TASR/AP

Bern 11. októbra (TASR) - Intenzívne sneženie sprevádzané prudkým nárazovým vetrom zasiahlo dnes Švajčiarsko. V južnej, východnej a centrálnej časti tamojších Álp napadlo v lokalitách v nadmorskej výške nad 2000 metrov 40 až 80 cm nového snehu.

Viacero alpských priesmykov museli preto dočasne uzavrieť.

Situácia v kantóne Graubünden na východe krajiny si vyžiadala zavedenie povinnosti používať snehové reťaze na viacerých komunikáciách.

Informácie priniesli švajčiarske médiá s odvolaním sa na meteorologickú službu Meteonews.

V krajine však nezaznamenali iba snehové zrážky, v niektorých oblastiach pršalo tak intenzívne, že kvantita dosahovala 80 litrov na štvorcový meter.

Vietor vyčíňal najmä v kantónoch Neuchatel a Ticino.

Kým v železničnej doprave došlo k omeškaniam v súvislosti s veľkým množstvo nového snehu, v cestnej doprave komplikoval situáciu na diaľniciach výpadok elektrickej energie, v dôsledku ktorého sa stal nefunkčným bezpečnostný systém v tuneloch.

Obrazom: Prvý sneh vo svete

Farmár Ronny Straessle  kŕmi dobytok na zasneženej lúke v Igis, Švajčiarsko, piatok 11.októbra 2013.

Dobytok stojí na zasneženej lúke zasneženej lúke v Igis, Švajčiarsko, 11. októbra 2013.

Tekvice sú pokryté snehom vo Waidringu v rakúskej spolkovej krajine Tirolsko 11. októbra 2013.

Ovca pozerá z drevenej búdy v rakúskej krajine Tirolsko 11. októbra 2013.

Okolie farmárskeho domu s rozkvitnutými kvetmi v oknách je pokryté snehom v Hochfilzene v rakúskej spolkovej krajine Tirolsko, 11. októbra 2013.

Zasnežené jarabiny vo Hochfilzene v rakúskej spolkovej krajine Tirolsko, piatok 11 októbra 2013. Sneh napadol do 600 metrov nad morom v mnohých častiach krajiny.

Turista Walter Lippuner sa brodí snehom počas túry so svojím psom blízko dediny St Antoenien vo východnej časti kantónu Graubünden, Švajčiarsko, piatok 11.októbra 2013.

Muž kráča po zasneženom chodníku vedľa stromov s listami vo farbách jesene vo Fieberbrunne v Tirolsko , 11. októbra 2013.