Dobré počasie

Turizmus: V Tatrách je malé lavínové nebezpečenstvo.Vo Fatrách lavíny nehrozia

Vo Vysokých, Nízkych a Západných Tatrách platí v sobotu malé lavínové nebezpečenstvo zodpovedajúce 1. stupňu medzinárodnej stupnice.

Turizmus: V Tatrách je malé lavínové nebezpečenstvo.Vo Fatrách lavíny nehrozia

Liptovský Hrádok 18. apríla (TASR) - Vo Vysokých, Nízkych a Západných Tatrách platí v sobotu malé lavínové nebezpečenstvo zodpovedajúce 1. stupňu medzinárodnej stupnice. Informoval o tom Anton Sedlák zo Strediska lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby (HZS) v Liptovskom Hrádku.

Po výraznom ochladení a oteplení sa snehová pokrývka stabilizovala. Na slnkom osvietených svahoch sa môžu vytvárať malé spontánne lavíny alebo splazy z mokrého a ťažkého snehu. Nebezpečné môžu byť extrémne strmé svahy v žľaboch, depresiách a pod stenami všetkých expozícií. Snehová pokrývka vo vyšších nadmorských výškach je rozložená veľmi nerovnomerne, uviedol Sedlák s tým, že vplyvom oteplenia môže lavínové nebezpečenstvo mierne stúpať.

Súvislá snehová pokrývka sa podľa neho nachádza od asi 1700 metrov nad morom. V Malej a Veľkej Fatre je snehová pokrývka nesúvislá a vo všeobecnosti nepredstavuje lavínové nebezpečenstvo.