Dobré počasie

SHMÚ varuje: Dávajte si pozor pred silným vetrom. V týchto krajoch bude vyčíňať najviac

Vietor môže dosiahnuť v nárazoch rýchlosť 85 až 105 kilometrov za hodinu. 

SHMÚ varuje: Dávajte si pozor pred silným vetrom. V týchto krajoch bude vyčíňať najviac

BRATISLAVA 10. februára (TASR) – Začiatok týždňa na Slovensku bude sprevádzať silný vietor, ktorý môže najmä na západnom Slovensku dosiahnuť v nárazoch rýchlosť 85 až 105 kilometrov za hodinu, a priemernú rýchlosť 60 až 70 kilometrov za hodinu. Silný vietor očakávajú meteorológovia aj na horách, kde môže miestami dosiahnuť krátkodobo v nárazoch rýchlosť 135 až 160 kilometrov za hodinu.

Na väčšine územia Slovenska sa môže v pondelok tvoriť aj poľadovica

Upozorňuje na to Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ), ktorý preto vydal výstrahy 1. a 2. stupňa. V pondelok očakávajú meteorológovia výskyt silného vetra na západnom, strednom a v časti východného Slovenska. Vietor môže miestami dosiahnuť priemernú rýchlosť 45 až 60 kilometrov za hodinu či krátkodobo v nárazoch 65 až 85 kilometrov za hodinu. Od poludnia bude platiť druhý stupeň výstrahy pre západné Slovensko. Vietor tu môže zosilnieť a dosiahnuť krátkodobo v nárazoch rýchlosť 85 až 105 kilometrov za hodinu a priemernú rýchlosť 60 až 70 kilometrov za hodinu. Takáto rýchlosť predstavuje podľa SHMÚ zvýšené nebezpečenstvo pre ľudské aktivity a pravdepodobnosť spôsobenia škôd je vysoká.

So silným vetrom treba podľa meteorológov počítať aj na horách

Druhý a prvý stupeň výstrahy vydal SHMÚ pre okresy Žilina, Martin, Dolný Kubín, Námestovo, Tvrdošín, Ružomberok, Banská Bystrica, Brezno, Liptovský Mikuláš a Poprad. Na horách v týchto lokalitách sa očakáva výskyt vetra, ktorý dosiahne krátkodobo v nárazoch rýchlosť 110 až 160 kilometrov za hodinu či priemernú rýchlosť 70 až 105 kilometrov za hodinu.

SHMÚ varuje v pondelok aj pred tvorbou poľadovice v Žilinskom, Trenčianskom, Banskobystrickom, Prešovskom, Košickom a Nitrianskom kraji.

Pre očakávaný silný vietor sa neodporúča ľuďom pohyb pod stromami

Mesto Bratislava pre očakávaný silný nárazový vietor neodporúča ľuďom v pondelok (10. 2.) pohyb pod stromami, a to najmä v parkoch a mestských lesoch. Magistrát o tom informuje na sociálnej sieti. Pred silným vetrom vydal Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) výstrahy 1. a 2. stupňa.

SHMÚ očakáva na Slovensku v pondelok veľmi silný vietor. „Najsilnejší bude na západnom Slovensku pri prechode studeného frontu okolo poludnia a krátko popoludní, ako aj po jeho prechode až do večerných hodín,“ uviedol ústav na sociálnej sieti. Nárazy vetra môžu podľa meteorológov ojedinele dosiahnuť až okolo 100 kilometrov za hodinu a priemernú rýchlosť 60 až 70 kilometrov za hodinu. „Zvýšte preto opatrnosť, prípadne tomu prispôsobte pondelkový program,“ vyzýva SHMÚ.