Dobré počasie

Pripravte sa. Túto časť Slovenska dnes zasiahne víchrica

Na Slovensku bude v utorok 4. februára daždivo a veterno, na severe krajiny môže aj snežiť.

Pripravte sa. Túto časť Slovenska dnes zasiahne víchrica

Bratislava 4. februára (TASR) – Takmer na celom území SR sa môže vyskytnúť nárazový vietor, na severe dážď i možné lokálne povodne a vo vyšších polohách sneženie. Výstrahy Slovenského hydrometeorologického ústavu (SHMÚ) sa v utorok týkajú celej krajiny s výnimkou južnej časti Banskobystrického kraja.

Veterno bude takmer na celom území krajiny. Výstrahu druhého stupňa pred vetrom vydal SHMÚ pre celé západné Slovensko. Podľa meteorológov sa očakáva výskyt vetra, ktorý miestami dosiahne priemernú rýchlosť 55 až 60 kilometrov za hodinu.

Výstraha 3. stupňa pre tri okresy

Výstraha druhého stupňa pred vetrom platí aj pre okresy Poprad a Kežmarok, kde sa ojedinele očakáva výskyt vetra, ktorý môže v nárazoch dosiahnuť rýchlosť 85 až 105 kilometrov za hodinu.

Výstraha pred silným vetrom
Výstraha pred silným vetrom Foto: shmu.sk

Pre okresy Bratislava, Malacky a Pezinok od 11:00 do 14:00 navyše platí výstraha tretieho stupňa - ojedinele sa vtedy očakáva výskyt mimoriadne silného vetra, ktorý dosiahne krátkodobo (v nárazoch) rýchlosť 29 - 32 m/s (105 - 115 km/h).

Pozor aj na povodne

Meteorológovia vydali výstrahu druhého stupňa aj pred vetrom na horách pre okresy Žilina, Martin, Banská Bystrica, Brezno, Ružomberok, Liptovský Mikuláš, Poprad, Dolný Kubín, Tvrdošín a Námestovo. „Na horách v polohách nad 1500 metrov sa miestami očakáva výskyt silného vetra, ktorý dosiahne v nárazoch rýchlosť 135 až 160 kilometrov za hodinu,“ uviedli meteorológovia.

V Žilinskom, Banskosbystrickom i v časti Trenčianskeho kraja trvá do utorkového poludnia výstraha pred dažďom, v okresoch Žilinského a Trenčianskeho kraja je vyhlásená aj hydrologická výstraha pred povodňami z trvalého dažďa - najviac ohrozený je okres Prievidza, pre ktorý vydal SHMÚ na utorkové predpoludnie hydrologickú výstrahu 2. stupňa.

Hydrologické výstrahy
Hydrologické výstrahy Foto: shmu.sk

Snežiť by mohlo na severe

V severných okresoch v utorok nasneží, meteorológovia očakávajú počas dňa od 10 do 20 centimetrov čerstvého snehu, v Tatrách, na Horehroní, Orave i Kysuciach to môže byť až 30 cm.

V rovnakých regiónoch, ale i Turci a Liptove a na hornom Spiši sa môžu od popoludnia tvoriť na cestách snehové jazyky a záveje.