Dobré počasie

September bol bohatý na zrážky najmä na západnom Slovensku

Po dvoch rokoch (2011 a 2012), keď boli v septembri nevýrazné zrážky, je tohtoročný september predovšetkým na západnom Slovensku zatiaľ bohatý na dažde.

September bol bohatý na zrážky najmä na západnom Slovensku

Ilustračné foto Foto: TASR

Bratislava 25. septembra (TASR) - Po dvoch rokoch (2011 a 2012), keď boli v septembri nevýrazné zrážky, je tohtoročný september predovšetkým na západnom Slovensku zatiaľ bohatý na dažde.

Po dvoch zrážkovo výrazných situáciách v druhom septembrovom týždni napršalo hneď na začiatku druhej polovice septembra na niektorých miestach rekordné množstvo zrážok pre 16. september. Príkladom môže byť Modra - Piesok, kde napršalo 38,9 mm zrážok, podobne to bolo v Kuchyni na letisku (37,0 mm) a v Kráľovej pri Senci (30,9 mm). Pretože 16. septembra boli na východnom Slovensku búrky, rekordný denný úhrn zrážok pre tento deň zaznamenali aj v Plavči (29,6 mm).

V septembri môžu mesačné úhrny zrážok v Malých Karpatoch v niektorých rokoch dosiahnuť aj viac ako 200 mm. Aj tohtoročný september je tento región Slovenska zatiaľ zrážkovo najbohatší. Od 1. do 16. septembra napršalo na meteorologickej stanici pri astronomickom observatóriu v Modre - Piesku 92 mm zrážok. V doterajšom priebehu septembra veľa pršalo aj na Záhorí. Na meteorologickej stanici Kuchyňa - letisko predstavuje septembrový mesačný normál 50 mm, no v prvých 16 tohtoročných septembrových dňoch tam spadlo už takmer 80 mm.

Informácie poskytli Pavel Faško, Marek Švec a Stanislav Breja zo SHMÚ.