Dobré počasie

Pondelok lámal rekordy. Vysoké teploty ešte vydržia

Na Slovensku bolo v pondelok slnečné a mimoriadne, na viacerých staniciach až rekordne, teplé počasie. To by malo pokračovať ešte niekoľko dní.

Pondelok lámal rekordy. Vysoké teploty ešte vydržia

Bratislava 21. októbra (TASR) - V nižších polohách meteorológovia ojedinele zaznamenali aj letný deň, teda teplotu maximálne 25 a viac stupňov Celzia, a na niekoľkých meteorologických staniciach bol prekonaný rekord maximálnej dennej teploty vzduchu pre 21. október. Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) o tom informuje na sociálnej sieti.

Prekonaný rekord zaznamenali meteorológovia napríklad v Prievidzi, kde namerali maximum teploty 25,3 stupňa Celzia, pričom doterajší rekord z roku 2012 mal hodnotu 24 stupňov Celzia. Rekordne teplo bolo aj v Telgárte, na Sliači, v Tisinci, na Skalnatom plese, v Trebišove a v Poprade.

Najvýraznejší rekord? Na Chopku

„Najvýraznejší prepis historických tabuliek rekordov sa podaril na stanici Chopok, kde sme namerali až 15,5 stupňa Celzia. Ide o najvyššiu októbrovú teplotu vzduchu nameranú na tejto vysokohorskej stanici (2005 metrov nad morom), pričom doteraz tu bolo v októbri najteplejšie 10. októbra v roku 1995, a to 14,8 stupňa Celzia," uviedol SHMÚ.

Významné teplotné maximum zaznamenali aj v Hurbanove, kde namerali 25,7 stupňa Celzia, čo je druhé najvyššie maximum teploty vzduchu namerané počas druhej polovice októbra. Len o jednu desatinu teplejšie tam bolo 17. októbra v roku 2017. „Uvedené hodnoty maximálnej dennej teploty vzduchu sa ešte môžu meniť, a to podľa teploty z maximálneho teplomera z meteorologickej búdky," podotkol SHMÚ.

Ochladenie prinesie až budúci týždeň

Ako informuje portál imeteo.sk, v podobne priaznivom trende sa udrží počasie aj počas najbližších dní. V utorok, stredu aj štvrtok majú teploty vystúpiť na 20 až 25 stupňov, hoci dopoludnia môže na mnohých miestach hroziť hmla.

Mierne ochladenie prinesie až víkend, tam sa teploty vyšplhajú iba na 22 stupňov v sobotu a 21 stupňov v nedeľu. Výrazný pokles zaznamenáme až budúci týždeň, keď sa budú maximálne teploty postupne znižovať až k takmer 10 stupňom.