Dobré počasie

Už to dlho nepotrvá: Vieme, dokedy bude vietor trápiť Slovensko

Výstrahy pred silným vetrom platia v pondelok pre celé územie Slovenska až do večerných hodín.

Už to dlho nepotrvá: Vieme, dokedy bude vietor trápiť Slovensko

Bratislava 30. septembra (TASR) - Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) o tom informoval na svojej webovej stránke. Meteorológovia vydali výstrahu prvého stupňa. Platí pre celé územie Slovenska do 19.00 h.

Rýchlosť vetra môže ojedinele dosiahnuť 18 až 23 metrov za sekundu. „Táto rýchlosť predstavuje potenciálne nebezpečenstvo pre ľudské aktivity," upozornili na to meteorológovia. Môže tiež spôsobiť škody menšieho rozsahu.

[avizo=https://www.dobrenoviny.sk/c/173219/precitajte-si-rady-policie-pocas-silneho-vetra|DÁVAJTE POZOR: Silný vietor vyčíňa, polícia radí, čo nerobiť]

Výstrahy platia aj na horách. V okresoch Tvrdošín, Liptovský Mikuláš a Poprad môže v nadmorskej výške nad 1500 metrov dosiahnuť rýchlosť vetra v nárazoch 38 až 44 metrov za sekundu a v priemere 25 až 28 metrov za sekundu.

„Predpokladaná rýchlosť vetra je v danom ročnom období a danej oblasti nadpriemerná a predstavuje zvýšené nebezpečenstvo pre ľudské aktivity, najmä pre pešiu turistiku a horolezectvo," komentujú odborníci. Výstraha druhého stupňa v týchto lokalitách platí do 21.00 h.

Výstraha pred silným vetrom
Výstraha pred silným vetrom Foto: shmu.sk

Prvostupňová výstraha platí pre horské oblasti Slovenska až do pondelkovej polnoci. Meteorológovia očakávajú v nárazoch vietor s rýchlosťou 30 až 37 metrov za sekundu.

Počasie na Slovensku v súčasnosti ovplyvňuje hlboká tlaková níž, zvyšujú sa tak rozdiely v tlaku vzduchu, v dôsledku čoho sa zosilňuje aj vietor. Meteorológovia očakávajú, že vietor začne slabnúť večer a na horách až v noci.