Dobré počasie

SHMÚ varuje: Väčšinu Slovenska potrápia v najbližších dňoch výdatnejšie zrážky

Výstrahy platia takmer pre všetky kraje, s výnimkou Bratislavského a Trnavského kraja. Zrážky sa zatiaľ vo väčšej miere neočakávajú ani v niektorých okresoch Prešovského a Košického kraja.

SHMÚ varuje: Väčšinu Slovenska potrápia v najbližších dňoch výdatnejšie zrážky

Bratislava 7. septembra (TASR) – Väčšinu územia Slovenska potrápia v najbližších dňoch výdatnejšie zrážky. Upozorňuje na to Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ), ktorý vydal výstrahy prvého stupňa pred dažďom.

Výstrahy platia takmer pre všetky kraje, s výnimkou Bratislavského a Trnavského kraja. Zrážky sa zatiaľ vo väčšej miere neočakávajú ani v niektorých okresoch Prešovského a Košického kraja. V okresoch s výstrahou však podľa meteorológov môže miestami spadnúť 70 až 110 milimetrov zrážok, časť z nich pri búrkach. "Tento úhrn zrážok predstavuje potenciálne nebezpečenstvo pre ľudské aktivity a môžu spôsobiť škody menšieho rozsahu," uvádza SHMÚ.

Výstrahy predbežne platia od soboty od 18.00 do pondelka (9. 9.) do 18.00 h. Počasie počas víkendu a v prvý pracovný deň budúceho týždňa bude totiž ovplyvňovať zvlnený studený front spojený s tlakovou nížou. Tá sa bude presúvať z Talianska, cez Rakúsko, Česko a Poľsko nad Baltské more.

Zrážkové pásma budú postupovať od juhozápadu na severovýchod v dvoch výrazných vlnách. Prvá by mala prejsť cez Slovensko v noci zo soboty na nedeľu (8. 9.), druhá, podľa meteorológov výraznejšia, v noci z nedele na pondelok. "Do pondelkového večera môže ojedinele spadnúť aj viac ako 100 milimetrov zrážok," približuje SHMÚ na sociálnej sieti.