Dobré počasie

Dážď, vietor aj horúčavy. Prvý školský deň bude poriadne bláznivý

Noc na pondelok (2. 9.) bola na väčšine územia Slovenska ešte veľmi teplá, ďalšie dni však očakávajme zmenu počasia.

 

Dážď, vietor aj horúčavy. Prvý školský deň bude poriadne bláznivý

Bratislava 2. septembra (TASR) - Podľa meteorológov sa v pondelok začne ochladzovať. Teplotné maximá budú na krajnom západe a severozápade dosiahnuté ráno, respektíve dopoludnia, popoludní tu bude lokálne okolo 15 stupňov Celzia, informuje Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ).

Čakajme teda polooblačné až oblačné počasie, miestami prehánky a ojedinele aj búrky. SHMÚ v pondelok zároveň varuje pred intenzívnym dažďom, vetrom, ale aj horúčavami. V tejto súvislosti vydal výstrahy.

Výstraha pred dažďom a búrkami
Výstraha pred dažďom a búrkami Foto: shmu.sk

Intenzívny dážď meteorológovia očakávajú najmä na strednom Slovensku a v severných častiach západného a východného Slovenska. Napadnúť by malo 35 až 50 milimetrov zrážok, vyskytnúť sa môžu aj búrky s krúpami. Výstraha platí do 14.00 h.

Na východe Slovenska treba, naopak, počítať s horúčavami. V okresoch Humenné, Vranov nad Topľou, Michalovce, Trebišov a Sobrance môže teplota dosiahnuť 33 stupňov Celzia.

Výstraha pred vysokými teplotami
Výstraha pred vysokými teplotami Foto: shmu.sk

Výstrahy pred silným vetrom sa týkajú juhovýchodného Slovenska. Vietor, ktorého rýchlosť môže v nárazoch dosiahnuť 80 kilometrov za hodinu, meteorológovia očakávajú od pondelka 19.00 h do utorkového večera.

Výstraha pred silným vetrom
Výstraha pred silným vetrom Foto: shmu.sk

Predpoveď počasia:

Na západnom Slovensku prevažne oblačno, prehánky, najnižšie ranné teploty 20 až 17 a najvyššie denné 24 až 27 stupňov C.

Na strednom Slovensku prevažne oblačno, možnosť prehánok alebo búrok, najnižšie ranné teploty 19 až 14 a najvyššie denné 22 až 26 stupňov C.

Na východnom Slovensku prevažne polooblačno, najnižšie ranné teploty 19 až 15 a najvyššie denné 22 až 26 stupňov C.

Počasie na horách:

Vo výške 1000 m prevažne oblačno, možnosť prehánok alebo búrok, najnižšia ranná teplota 14 a najvyššia denná 20 stupňov C.

Vo výške 1500 m prevažne oblačno, možnosť prehánok alebo búrok, najnižšia ranná teplota 12 a najvyššia denná 17 stupňov C.

Vo výške 2000 m prevažne oblačno, možnosť prehánok alebo búrok, najnižšia ranná teplota 10 a najvyššia denná 14 stupňov C.

Ozón: 8% pod úrovňou dlhodobého priemeru (288 DJ).

zdroj: meteo.sk