Dobré počasie

Slovensko čaká radikálna zmena počasia. Horúčavy vystrieda veľké ochladenie

Od utorka však očakávajte ochladenie.

Slovensko čaká radikálna zmena počasia. Horúčavy vystrieda veľké ochladenie

Bratislava 11. augusta (TASR) - Pondelok nás ešte potrápi vysokými teplotami, meteorológovia varujú aj pred búrkami. Na väčšine územia Slovenska horúco, teplota môže miestami vystúpiť až na 36 stupňov Celzia. Na svojej stránke na to upozorňuje Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ), ktorý vydal výstrahy 1. a 2. stupňa pre väčšinu územia Slovenska. V platnosti budú od 13.00 do 19.00 h.

Pozor aj na možné búrky

Večer by horúčavy mali vystriedať búrky. Najmä na západe Slovenska môže spadnúť 20 - 40 milimetrov zrážok. Hrozí preto zvýšenie hladiny malých vodných tokov a zatopenie pivníc, podjazdov a podchodov.

Okrem toho môžu padať krúpy a fúkať silný vietor s rýchlosťou v nárazoch do 85 kilometrov za hodinu. Výstraha pred búrkami platí od pondelka 21.00 h až do utorkového (13.8.) rána.

Výstraha pred vysokými teplotami.
Výstraha pred vysokými teplotami. Foto: shmu.sk
Výstraha pred búrkami
Výstraha pred búrkami Foto: shmu.sk

Pre ľudí s vysokým krvným tlakom môže byť leto s vysokými teplotami podľa kardiológa nebezpečné. Rýchle zmeny teplôt, ľadovo klimatizované miestnosti a nadmerne vyhriate autá im môžu spôsobiť kolaps. Hypertonici, najmä pacienti nad 65 rokov a ľudia s ďalšími pridruženými ochoreniami, by mali dodržiavať niekoľko zásad, ak chcú leto prežiť bez problémov.

Nebezpečenstvo hrozí aj pri skákaní do vody. Tá môže byť studená a zmena teploty môže spôsobiť infarkt. Treba piť dostatok tekutín, avšak nadmerné pitie alkoholu zvyšuje krvný tlak a môže zvýšiť riziko srdcovo-cievnych príhod.

Utorok a streda prinesú ochladenie

Už utorok prinesie nižšie teploty. Najvyššie denné sa budú pohybovať na hranici 25 až 30 stupňov Celzia, v Trenčianskom a Žilinskom kraji a na Spiši okolo 23, na juhovýchode do 34 stupňov. V noci budú miestami, ale cez deň na mnohých miestach prehánky, dážď a búrky aj s krúpami.

Ochladenie pocítime najviac v stredu. Hoci sa teploty v južnej polovici západného Slovenska budú pohybovať v rozmedzí od 22 do 27 stupňov, vo zvyšku krajiny dosiahnu iba 17 až 22 stupňov. V noci pozor na dážď, prehánky a búrky, cez deň ale zrážky ustanú.

Predpoveď na utorok
Predpoveď na utorok Foto: imeteo.sk
Predpoveď na stredu
Predpoveď na stredu Foto: imeteo.sk