Dobré počasie

Európu čakajú extrémne 40-tky. Vieme, kedy vlna horúčav udrie na Slovensko

Pripravme sa na ďalšie horúčavy, ktoré potrápia naše organizmy.

Európu čakajú extrémne 40-tky. Vieme, kedy vlna horúčav udrie na Slovensko

BRATISLAVA 25. júna - Leto je v plnom prúde a tých, ktorých by potešilo ochladenie, nepotešíme. Tento týždeň sa opäť dočkáme vysokých teplôt, pričom na stredu vydal Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) dokonca aj výstrahu 1. a 2. stupňa. 

Najhorúcejšie má byť v západných alebo južných okresoch Bratislavského, Trnavského, Nitrianskeho, Košického a Banskobystrického kraja. Maximálna teplota vzduchu tu môže dosiahnuť 35 stupňov Celzia. SHMÚ pre tieto okresy vydal výstrahu 2. stupňa pred vysokými teplotami, ktorá bude platiť v stredu od 13.00 do 18.00 h.

Výstrahy pred vysokými teplotami platia pre veľkú časť Slovenska.
Výstrahy pred vysokými teplotami platia pre veľkú časť Slovenska. Foto: Reprofoto SHMU.sk

O stupeň nižšia výstraha platí v rovnakom čase pre niektoré ďalšie okresy Bratislavského, Trnavského, Nitrianskeho, Trenčianskeho, Banskobystrického, Žilinského, Prešovského a Košického kraja. Meteorológovia tam očakávajú dosiahnutie maximálnej teploty vzduchu 33 až 34 stupňov Celzia. Výstrahu pred horúčavami v Bratislavskom, Trnavskom, Nitrianskom a Banskobystrickom kraji vydal SHMÚ aj na štvrtok (27. 6.).

Extrémy na západe Európy

Ako informuje portál imeteo.sk, pravdepodobne najhorúcejšie júnové počasie v histórii mieri aj do západnej Európy. „Pekelné horúčavy čakajú najmä Španielsko, Francúzsko a Nemecko," uvádza portál a dodáva, že pôjde o extrém. Španielsko či Francúzsko by sa v druhej polovici týždňa mohlo maximálnej teploty na úrovni okolo 45 stupňov Celzia.

„Nie je však vylúčené, že bude aj teplejšie. Niektoré behy numerických modelov predpovedajú extrémne hodnoty. Napríklad na juhu Francúzska by mohlo byť až +47 °C," vysvetľuje imeteo.sk. Vo Francúzsku je rekordnou hodnotou pre jún 41,5 °C z roku 2013, v Nemecku zas 38,5 °C z roku 1947.

Streda

Predpoveď počasia na stredu
Predpoveď počasia na stredu Foto: reprofoto imeteo.sk

Streda prinesie maximálnu teplotu až 35 stupňov, pričom aj v noci bude poriadne teplo, 22 až 15 stupňov Celzia. Okrem toho nás čaká slabý vietor alebo až bezvetrie.

Štvrtok

Predpoveď počasia na štvrtok
Predpoveď počasia na štvrtok Foto: reprofoto imeteo.sk

Aj vo štvrtok nás čakajú vysoké teploty, najvyššie dosiahnu 29 až 34 stupňov Celzia, v noci 21 až 16 stupňov. Miestami si treba dať pozor na prehánky a ojedinele aj intenzívne búrky. 

Piatok

Predpoveď počasia na piatok
Predpoveď počasia na piatok Foto: reprofoto imeteo.sk

Piatok prinesie o čosi nižšie teploty, ktoré najviac dosiahnu 23 až 28 stupňov Celzia, v noci 20 až 14 stupňov. Cez deň má byť jasno až polooblačno, pričom v severnej polovici Slovenska aj zväčšená oblačnosť a ojedinelé prehánky. Ráno možno bude hmla.

Sobota

Predpoveď počasia na sobotu
Predpoveď počasia na sobotu Foto: reprofoto imeteo.sk

Na začiatok víkendu môžeme čakať teploty vo výške 22 až 19 stupňov Celzia, pričom v noci to bude 18 až 13 stupňov. Na severe a východe môžeme miestami očakávať prehánky.

Nedeľa:

Predpoveď počasia na nedeľu
Predpoveď počasia na nedeľu Foto: reprofoto imeteo.sk

Záver týždňa ponúkne opäť teplo, čakať môžeme 24 až 31 stupňov Celzia, v noci však môžu klesnúť na 14 až 9 stupňov. 

Zdroj: imeteo.sk