Dobré počasie

Prvá polovica mája bola výnimočne chladná a daždivá

Meteorológov v prvých májových dňoch prekvapila aj snehová nádielka. V utorok (14. 5.) zaznamenali v Oravskej Lesnej osem centimetrov snehu, čo je v takomto neskorom dátume rekord.

Prvá polovica mája bola výnimočne chladná a daždivá

Bratislava 17. mája (TASR) - Teplota bola počas prvých 16 májových dní takmer na celkom území Slovenska tri až štyri stupne pod normálom, výdatné boli naopak zrážky. Na sociálnej sieti o tom informuje Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ).

"Celkovo spadlo väčšinou 40 až 70 milimetrov zrážok, ale ojedinele aj viac. Napríklad Kuchyňa na Záhorí mala až 89,1 milimetrov," opisujú meteorológovia. Napriek tomu, že v týchto dňoch očakávajú vyššie teploty, je podľa nich takmer isté, že máj 2019 skončí ako teplotne podnormálny.

V prvej polovici mája sa tiež vyskytol deň s najnižším teplotným maximom pripadajúci na 14. mája. V stanici Hurbanovo v tento deň meteorológovia namerali teplotné maximum 8,4 stupňa Celzia, čo je najnižšie maximum od roku 1901. "Doterajší rekord z roku 1927 bol na tejto stanici prekonaný takmer o tri stupne Celzia," uvádza SHMÚ.

Meteorológov v prvých májových dňoch prekvapila aj snehová nádielka. V utorok (14. 5.) zaznamenali v Oravskej Lesnej osem centimetrov snehu, čo je v takomto neskorom dátume rekord. Vyššia snehová nádielka v máji, desať centimetrov, bola naposledy 12. 5. 1953.