Dobré počasie

Na Slovensko dorazil piesok zo Sahary. Ak môžete, schovajte auto, kým začne pršať

Tentokrát dážď nepoteší nikoho. Prinesie so sebou poriadnu špinu. 

Na Slovensko dorazil piesok zo Sahary. Ak môžete, schovajte auto, kým začne pršať

BRATISLAVA 23. apríla - Po krásnych slnečných dňoch sme sa prebudili do veterného dňa. Okrem toho však dnešné ráno a deň priniesol na naše územie piesok zo Sahary, ktorý dokáže narobiť poriadne nepríjemnosti. Ako informovali meteorológovia, znečisteniu sa nevyhnú autá či záhradný nábytok. Obloha sa najmä počas západu začne sfarbovať do oranžových odtieňov, čo naznačuje prítomnosť saharského piesku v atmosfére. Sfarbená však nezostane len obloha, ale aj zem. Prachové častice totiž naviaže na seba dážď. 

Začalo to už v nedeľu 

Už v nedeľu sa prvá koncentrácia prachových častí objavila na juhu Španielska a Francúzska. Počas veľkonočného pondelka sa saharský piesok rozšíril aj nad Britské ostovy a Taliansko, no a postupne začal prúdiť nad strednú Európu. Na Slovensku treba so saharským pieskom počítať najmä počas popoludnia, kedy začne od juhozápadu na našom území pršať a práve dážď zapríčiní “čistiaci” efekt v atmosfére. Práve to napovedá, že ak sa dá, treba svoje auto zaparkovať v garáži.

Zašpinené po dnešku bude úplne všetko vystavené dažďu. Piesok zo Sahary sa v našom ovzduší udrží až do piatku. Umývanie áut si teda odložte najkôr na víkend.

Zdroj: imeteo.sk