Dobré počasie

KALAMITA POKRAČUJE: Na týchto miestach pribudne takmer meter nového snehu

Buďte pripravení a najmä si dávajte pozor. Slovenský hydrometeorologický ústav vydal hneď niekoľko výstrah.

KALAMITA POKRAČUJE: Na týchto miestach pribudne takmer meter nového snehu

BRATISLAVA 15. januára - Sneženie aj napriek bohatej nádieľke neutícha. Sever totiž zasiahne ďalšia vlna a to dnes na poludnie. Nové vločky snehu na tomto území spôsobia rozsiahle problémy. Obyvatelia severného Slovenska a vodiči, ktorí tadiaľto budú prechádzať by mali byť poriadne ostražití. Snehové zrážky, ktoré sa očakávajú na viacerých miestach s výnimkou najnižších polôh, no obzvlášť na severe, poriadne skomplikujú život všetkým.

Najhoršia situácia sa očakáva v okresoch Čadca, Dolný Kubín, Námestovo a Tvrdošín. Počas 24 hodín by malo podľa meteorologických predpovedí napadnúť 15 až 30 cm nového snehu, pričom v náveterných oblastiach až 40 cm.

Prečítajte si tiež:
V Rakúsku napadli 4 metre snehu. Strácajú sa autá, ploty aj lanovka

Na hornom Považí, na Liptove a v Tatrách by malo napadnúť 10 až 20 cm nového snehu. Vo zvyšných oblastiach severného Slovenska nad 350 m n. m. by malo napadnúť do 15 cm nového snehu. Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) varuje pred snežením, vetrom na horách, snehovými jazykmi a závejmi či poľadovicou na takmer celom území Slovenska s výnimkou Košického kraja. V tejto súvislosti vydal viacero výstrah. Všetci by mali byť pozorní a myslieť v prvom rade na bezpečnosť.

Utorok

Pre Prešovský a Žilinský kraj vydali meteorológovia výstrahu druhého stupňa pred snežením, ktorá platí od skorého rána. „V okrese Liptovský Mikuláš sa miestami, najmä v polohách nad 900 metrov očakáva výskyt silného sneženia, pri ktorom spadne 50 až 70 centimetrov, ojedinele až 80 centimetrov nového snehu. Uvedená výška nového snehu predstavuje veľké nebezpečenstvo pre ľudské aktivity ako doprava a pohyb osôb,“ dodáva SHMÚ.

Výstraha pred snežením
Výstraha pred snežením Foto: shmu.sk

Výstraha prvého stupňa pred poľadovicou platí pre Bratislavský, Nitriansky a Trnavský kraj od 12.00 h. Banskobystrický, Trenčiansky, Prešovský a Žilinský kraj trápi poľadovica od skorého rána. Tvorba poľadovice predstavuje potenciálne nebezpečenstvo pre ľudské aktivity ako doprava, pohyb osôb či infraštruktúra. Môže spôsobiť škody menšieho rozsahu,“ uvádza SHMÚ.

Výstraha pred poľadovicou
Výstraha pred poľadovicou Foto: shmu.sk

Banskobystrický kraj sužujú aj sneženie i tvorba snehových jazykov a závejov. Pre vietor na horách tu meteorológovia vyhlásili výstrahu druhého stupňa. Tá by mala platiť až od 22.00 h. Snehové jazyky a záveje by mali potrápiť aj Trenčiansky kraj.

Streda

Rovnako aj v strede pracovného týždňa platia výstrahy.

Výstraha pred snežením
Výstraha pred snežením Foto: shmu.sk
Výstraha pred poľadovicou
Výstraha pred poľadovicou Foto: shmu.sk

Zdroj: imeteo.sk