Dobré počasie

SHMÚ varuje, Slovensko dnes zasneží, pozor na poľadovicu aj snehové jazyky

Počasie dnes Slovensko poriadne potrápi. SHMÚ vydalo niekoľko výstrah.

SHMÚ varuje, Slovensko dnes zasneží, pozor na poľadovicu aj snehové jazyky

Bratislava 20. decembra (TASR) - Počasie nás v dnešný deň poriadne potrápi. Meteorológovia upozorňujú pred poľadovicou, hmlou, tvorbou snehových jazykov a závejov i smogom v Ružomberku a okolí. Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) preto vydal výstrahy.

Výstraha prvého stupňa pred poľadovicou platí pre celé Slovensko. Tvorba poľadovice predstavuje podľa meteorológov potenciálne nebezpečenstvo v doprave, pri pohybe osôb či pre infraštruktúru.

Výstraha pred poľadovicou platí pre celé územie Slovenska.
Výstraha pred poľadovicou platí pre celé územie Slovenska. Foto: SHMU.sk

Pozor aj na hmlu a snehové jazyky

Hmla s dohľadnosťou 50 až 200 metrov sa môže vyskytovať najmä v okresoch stredného a východného Slovenska. SHMÚ preto vydal výstrahu prvého stupňa. Znížená dohľadnosť totiž predstavuje potenciálne nebezpečenstvo pre dopravu.

Snehové jazyky a záveje sa môžu podľa meteorológov tvoriť v okresoch Dunajská Streda, Galanta, Trnava, Šaľa, Nitra, Nové Zámky, Komárno, Levice či Zlaté Moravce. SHMÚ upozorňuje na smogovú situáciu v Ružomberku a okolí pre častice PM10.

Očakáva sa aj nová snehová nádielka

Podľa informácií portálu Imeteo.sk sa dnes cez sever Britských ostrovov ďalej na východ presúva hlboká tlaková níž, ktorá prinesie snehové zrážky už v dopoludňajších hodinách. Snežiť začne najskôr v západnej polovici Slovenska, postupne sa sneženie presunie aj nad východ Slovenska. Sneženie bude plošnejšie, no nebude intenzívne. Celková výška nového snehu by mala dosiahnuť od 1 do 5 cm, len miestami nasneží aj viac. Sneženie by malo ustať dnes večer a postupne sa očakáva zamračené počasie.