Dobré počasie

POZOR: Cez týždeň sa vrátia tropické teploty

Odchýlka teploty uvedeného obdobia ako celku od normálu z rokov 1981 - 2010 dosiahne v takmer celej strednej a západnej Európe +2 až +6 stupňov Celzia.

POZOR: Cez týždeň sa vrátia tropické teploty

Bratislava 16. septembra (TASR) - Počas pracovných dní budúceho týždňa (17.9. - 21.9.) sa na Slovensko, ale aj do ďalších európskych krajín opäť vráti teplé počasie.

Stále totiž bude mimoriadne teplo a teploty môžu siahať až k tropickej hranici +30 °C.

Zmena spojená s výraznejším ochladením by mala nastať až v závere budúceho týždňa. Informuje o tom Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) na sociálnej sieti.

"Odchýlka teploty uvedeného obdobia ako celku od normálu z rokov 1981 - 2010 dosiahne v takmer celej strednej a západnej Európe +2 až +6 stupňov Celzia,” uvádza SHMÚ, podľa ktorého návrat teplého počasia dokazuje aj predpoveď teploty vzduchu na štvrtok (20.9.). "V uvedenom čase sa v nižších polohách v strednej a západnej Európe očakáva teplota zväčša na úrovni 24 až 29 stupňov Celzia," spresnili meteorológovia.

Veľmi teplé počasie na Slovensku podľa nich potvrdzuje aj tzv. ensemble predpoveď teploty v hladine 850 hPa modelu ECMWF pre Brezno. "Od pondelka do piatka tu predpokladáme 12 až 14 stupňov Celzia, čo je na daný dátum pre túto lokalitu výrazne nadnormálna teplota," konštatuje SHMÚ, ktorý očakáva zlom v počasí na Slovensku spojený s výraznejším ochladením až v závere budúceho týždňa. Meteorológovia súčasne pripomínajú, že je to ešte pomerne ďaleko a na obdobie od soboty (22.9.) je v predpovedi veľká miera neistoty.

Teplý vzduch k nám bude prúdiť od juhozápadu

Dnes počasie na našom území ovplyvňuje oblasť vysokého tlaku vzduchu, ktorej stred sa nachádza nad našou oblasťou a už zajtra sa presunie ďalej na východ. 

Oblasť vysokého tlaku bude siahať z Ukrajiny, cez Balkán až nad severnú Afriku. Súčasne budú cez Atlantik nad Britské ostrovy postupovať pozostatky hurikánu Helene a práve medzi týmito dvoma tlakovými útvarmi bude do Európy prúdiť veľmi teplý vzduch od juhozápadu.

Foto: imeteo.sk

Teploty budú nezvyčajne vysoké

V teplom vzduchu sa bude nachádzať celá Európa. Na Pyrenejskom polostrove by malo byť najteplejšie. Tam by sa počas zajtrajšieho dňa a utorka mohli teploty pohybovať až okolo hranice +35 °C.

Veľmi teplo bude aj v Európe, kde teploty budú stúpať k hranici +30 °C.

Foto: imeteo.sk

Takéto teploty sú na súčasnú ročnú dobu veľmi nezvyčajné. V porovnaní s dlhodobým normálom nás čakajú teploty aj o viac ako 10 °C nad hranicou dlhodobého normálu.

V teplom vzduchu by sme mali zostať počas väčšiny budúceho týždňa.

Foto: imeteo.sk

Zmena sa črtá až v priebehu budúceho víkendu. Cez naše územie by mal postúpiť studený front, ktorý prinesie výraznejší pokles teplôt. Toto však ešte rozhodne nie je isté.