Dobré počasie

Európu zasiahne prvý jesenný orkán. Silný vietor môže na Slovensku dosahovať až 30 m/s

Európu v nasledujúcich hodinách potrápi poriadne silný vietor, ktorý v nárazoch dosiahne rýchlosť 130 km/h. Silný vietor neminie ani naše územie.

Európu zasiahne prvý jesenný orkán. Silný vietor môže na Slovensku dosahovať až 30 m/s

Meteorologické leto oficiálne skončilo 31. augusta, no letné počasie v mnohých regiónoch pretrvávalo. Aj toto sa však už začína meniť. V pondelok sa nad Jadranom prehĺbila výrazná tlaková níž, ktorá do oblasti Jadranu priniesla intenzívne zrážky. V Zadare napršalo najviac za 30 rokov. Len v priebehu 24 hodín napršalo 341 mm zrážok. Letné počasie tak pri Jadrane definitívne skončilo a spolu sním skončila aj dovolenková sezóna. 

Jesenné počasie sa v nadchádzajúcich hodinách prejaví aj v Európe, vrátane nášho územia. Do Európy totiž mieri prvá jesenná veterná búrka.

Sebastian poriadne vyfúka mnohé štáty

Pojem jesenná veterná búrka charakterizuje jav, kedy sa prevažne v severozápadnej Európe, najmä v oblasti Severného mora nachádza veľmi hlboká tlaková níž, ktorá prináša jednak upršané, ale predovšetkým mimoriadne veterné počasie.

To sa bude diať aj v nadchádzajúcich hodinách. Cez Britské ostrovy a Severné more sa smerom nad Škandináviu bude presúvať hlboká tlaková níž, ktorá prinesie nárazy vetra o sile orkánu.

Tlak v strede tejto tlakovej níže poklesne až na 977 hPa, čo sú veľmi nízke hodnoty. Poryvy vetra tak pri pobreží Severného mora môžu dosahovať rýchlosť až 130 km/h.

Veľmi veterné počasie sa však neočakáva len pri pobreží, ale aj vo vnútrozemí Európy a to v mnohých štátoch. Nárazy vetra môžu dosahovať rýchlosť až okolo 80-90 km/h a na horách až cez 100 km/h.Vo štvrtok sa cez Slovensko preženie silný vietor

Sebastian počasie u nás ovplyvní len čiastočne. Silný vietor už dnes pocítime najmä vo vyššie položených oblastiach, no pripraviť sa odporúčame na zajtrajší deň, kedy vietor bude na našom území poriadne mohutný a dosahovať môže v nárazoch aj v nížinách rýchlosť 30 m/s.